Jaki wpływ na nasze zdrowie mają jony ujemne zawarte w wełnie?

Jonizacja powietrza to proces, który nieprzerwanie zachodzi wokół nas. Zarówno natura, jak i wytwory cywilizacyjne przez cały czas wytwarzają jony ujemne i jony dodatnie. Są one nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Jednak jak to w przyrodzie bywa, ważna jest równowaga. Niestety aktualnie w wielu przypadkach jony dodatnie biorą górę nad ujemnymi. Nie ma przesady w tym, że jest coś w powietrzu, co może poprawić Twój nastrój. Nie inaczej jest to w przypadku jonów ujemnych zawartych w wełnie i ulubionym swetrze wełnianym. Dlatego, jeżeli nie jest to miłość, to z pewnością są to jony ujemne.

Czym dokładnie jest jonizacja?

Jonizacja to proces, w którym obojętne cząsteczki lub atomy zyskały lub utraciły ładunek elektryczny. Powstają w przyrodzie, gdy cząsteczki powietrza rozpadają się pod wpływem światła słonecznego, promieniowania czy poruszającego się powietrza i wody. I chociaż jonizacji nie możemy zobaczyć, to z pewnością możemy ją poczuć. Jeżeli będąc w lesie, na plaży lub nad wodospadem, czujemy nagłą poprawę samopoczucia i oddycha nam się lepiej, to nie jest to wyłącznie zasługa pięknych okoliczności przyrody. To właśnie jony ujemnie mają taki zbawienny wpływ na nasz organizm. W środowisku naturalnym jest ich zdecydowanie więcej niż w naszym domu, miejscu pracy czy na ulicy. Co więcej, jest wiele miejsc, w których liczba występujących jonów dodatnich jest równa zeru.

kobieta w lesie dotyka galezi Jaki wplyw na nasze zdrowie maja jony ujemne zawarte w welnie

Jak powstają jony?

W środowisku wyróżniamy jony dodatnie (kationy) i jony ujemne (aniony). Kationy to elektrycznie naładowane atomy, które utraciły jeden lub więcej elektronów. Nie mają one dobrego wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie. Najczęściej powstają przez silny wiatr, kurz i wilgoć. Największym skupiskiem jonów dodatnich ją miasta, zatłoczone ulice i smog. Aniony to elektrycznie naładowane atomy, które powstały przez uzyskanie jednego lub więcej elektronów. Jony ujemne tworzy natura - woda, rośliny, burze. Aniony są statycznie przyciągane do różnego typu cząstek znajdujących się w powietrzu (kurzu, pleśni, wolnych rodników, etc.). Wysoki ładunek ujemny jonów sprawia, że wszelkie zanieczyszczenia przyjmują go, a następnie opadają na ziemię. To dlatego jony ujemne np. w wełnie, korzystanie wpływają na samopoczucie i ogólny poziom energii.

Jony ujemne - witaminy powietrza

Jony ujemne zwane są witaminami powietrza. Mają dobroczynny wpływ na ludzkie zdrowie i samopoczucie. Dlatego społeczeństwo powinno dążyć do przewagi jonów ujemnym nad jonami dodatnimi. Komórki ludzkiego organizmu działają jak akumulator. Wymagają ciągłego doładowywania. Takim doładowywaniem są właśnie jony ujemne, które są antyoksydantami. Aniony trafiają do płuc, a stamtąd do krwiobiegu. Jony ujemne przenoszone przez krew przywracają komórkom ładunek ujemny. Efektem jest aktywacja procesu wymiany, energetyka się zwiększa, a organizm ożywia. Jony ujemne pełnią bardzo ważną funkcję w oddychaniu komórkowym, pobudzają w niej cykl oddechowy. Z kolei jony dodatnie cały ten proces mogą zaburzyć. Komórka zmienia ładunek elektryczny na dodatni, zaczyna mieć problem z przyswajaniem minerałów, witamin (które także mają ładunek dodatni). Pompa jonowa przestaje działać, bo nie ma w organizmie wystarczającej ilości anionów. Następuje zaburzenie elektryki na błonie komórkowej, w wyniku czego zaczynają gromadzić się kwasy. Powstaje zaburzenie polaryzacji.

Jony ujemne zawarte w wełnie

Wiemy już, że we włóknach i tekstyliach zawarte są cenne jony ujemne, które są uwalniane w odpowiednich warunkach. Nasz standard życia, jak i świadomość się zwiększa. Zdajemy sobie sprawę, że ubrania to nie tylko sposób na wyrażenie siebie, ochronę przed zimnem lub ciepłem, ale pewnego rodzaju ochrona zdrowia z medycznego punktu widzenia. Jony ujemne uwalniane np. z wełnianego swetra mogą bezpośrednio wpływać na otoczenie wokół. Aniony odgrywają ogromną rolę w kwestiach zdrowia człowieka, dbania o środowisko naturalne, a nawet długowieczności.

Specyfikacja techniczna włókien z jonami ujemnymi:

breaking strength 3.7 - 5.5 cN/tex
elongation at break 34.4 - 67.9%
crimp elasticity 92%
crimp recovery 13.59%
crimps 15 pcs / 25mm
heat reservation 91.5%
CLO value 6.14
oil content 0.12%
pH value 5.3%
numbers of negative ions 2390 pcs / cm^2

Wpływ jonów ujemnych na nasze zdrowie

Istnieją dowody naukowe, potwierdzające zdrowotny wpływ jonów ujemnych na ludzki organizm. Jony ujemne m.in.:

  • mają korzystny wpływ na takie objawy jak zatkany nos, kaszel, pieczenie oczu i inne dolegliwości alergiczne,
  • poprawiają ogólny stan zdrowia,
  • ułatwiają wymianę gazową płuc, wzmacniają wchłanianie tlenu we krwi,
  • wpływają łagodząco na skurcze oskrzeli u dzieci,
  • łagodzą objawy depresji, uspokajają, regulują poziom serotoniny w organizmie,
  • poprawiają koncentrację, ostrość widzenia, zwiększają wydolność płuc,
  • zmniejszają zachorowalność na choroby dróg oddechowych.

kobieta nautra pled Jaki wplyw na nasze zdrowie maja jony ujemne zawarte w welnie

Jony ujemne w wełnie mają pozytywny wpływ na nasz organizm

Jony dodatnie i jony ujemnie wypełniają przestrzeń wokół nas. Znajdują się wszędzie, także w naszych wełnianych (i nie tylko) ubraniach. Procesy jonizacji są nieuniknione i trwają przez cały czas. Jony ujemne mają korzystny wpływ na nasz organizm. Czego nie można powiedzieć o jonach dodatnich. Powinniśmy dążyć do przewagi anionów w naszym otoczeniu, a jeżeli to niemożliwe, to przynajmniej zachować balans. Jony ujemnie poprawiają funkcjonowanie ludzkiego organizmu w każdym zakresie - od łagodzenia objawów alergii, przez poprawę samopoczucia, kończąc na oddziaływaniu na układ krwionośny i procesy komórkowe. Dbajmy o czyste środowisko naturalne. To ważne dla naszego zdrowia.