Jak Wybrać Idealny Koc z alpaki na Wiosnę: Poradnik Zakupowy

Przyszła wiosna, a Ty chcesz w pełni cieszyć się jej długimi wieczorami – czytać książkę w ogrodzie, obserwować zachód słońca na balkonie czy spędzić romantyczny wieczór przy świetle księżyca? Takie plany wymagają odpowiedniej oprawy. Przyda Ci się fotel i odpowiedni koc! Wysokiej jakości koce z alpaki to produkty luksusowe, ponadczasowe i naturalne, ale przede wszystkim cienkie i delikatne. Choć lekkie, grzeją kilkukrotnie lepiej niż wełna owcza, ale nie przegrzewają. Dzięki temu świetnie sprawdzą się o tej porze roku. Niestety rynek oferuje mnóstwo produktów próbujących uchodzić za te, wykonane z wełny alpaki, choć z alpaką miały niewiele wspólnego. W poniższym tekście wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę podczas zakupów, by wybrać idealny koc z alpaki na wiosnę.

Dlaczego wiosną wybrać koc z alpaki – właściwości włókna z alpaki.

O tym, dlaczego koc z alpaki jest najlepszym wyborem na wiosnę decydują właściwości wełny, z której został wykonany. Wełna z alpaki:

  • w wyjątkowy sposób chroni zarówno przed zimnem, jak i przed przegrzaniem – dzięki budowie włókien, a właściwie ich unikalnym kieszonkom powietrznym wełna z alpaki ma większą pojemność cieplną, co oznacza, że może zatrzymać więcej ciepła. W efekcie koc z alpaki grzeje lepiej niż ten z wełny owczej czy kaszmiru. Jednocześnie wełna z alpaki lepiej reguluje temperaturę naszego ciała i pozwala mu oddychać, dzięki czemu zapewnia chłód również w cieplejsze, wiosenne i letnie dni i nie powoduje nieprzyjemnego uczucia pocenia się,
  • posiada bardzo cienkie i delikatne włókna, więc koce z niej wykonane są lekkie i miękkie, idealne, gdy temperatura na zewnątrz wzrasta,
  • jest nieodpowiednim środowiskiem dla roztoczy, nie pochłania kurzu ani bakterii, co szczególnie docenią alergicy, którzy wiosną musza zmagać się z wieloma alergenami.

Dzięki swoim właściwościom wełna z alpaki uznawana jest (obok kaszmiru) za najcenniejsze włókno naturalne. Produkty z niej wykonane, w tym koce (a mówimy wyłącznie o tych wysokiej jakości) to wyroby luksusowe, które gwarantują przyjemność z użytkowania przez długie lata.

koc z alpaki w czarno bialym kolorze

Kilka porad – czym kierować się podczas zakupu koca z alpaki?

Koc z alpaki to produkt naprawdę wart zakupu. Gwarantujemy, że zakochasz się w nim wiosną. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz ten wykonany z włókien najwyższej jakości. Jak wspomnieliśmy wielu producentów sprzedaje koce, które słowo „alpaka” mają tylko w nazwie, a w rzeczywistości są mieszanką syntetycznych materiałów. Jak nie dać się zwieść? Podpowiadamy.

Sprawdzaj producentów i skład na metce.

Poszukiwanie idealnego koca z alpaki rozpocznij od wyboru producenta. Warto postawić na tych specjalizujących się wyłącznie w produktach z alpaki, bo przez lata skupiają się na doskonaleniu procesu produkcji. W efekcie stają się ekspertami w swojej dziedzinie i tworzą koce w pełni wykorzystujące właściwości wełny alpak. Przy wyborze producenta zwróć uwagę na pochodzenie surowca, z którego wykonuje koce. Ojczyzną alpak jest Peru – to tutaj powstają najwyższej jakości produkty z wełny alpaki. Kupując koc, sprawdź metkę (a jeśli zakupu dokonujesz online, przeczytaj zakładkę ze składem). Metka powinna być jasna i zawierać szczegółowe informacje o składzie i pochodzeniu produktu. Niskiej jakości materiały opatruje się bezwartościowymi metkami, na których zwyczajnie brakuje tych wiadomości. Może się też zdarzyć, że koc wizualnie i w dotyku będzie do złudzenia przypominał ten z alpaki, a finalnie okaże się, że został wykonany w 70% z akrylu. Jeśli nie sprawdzisz metki przed zakupem, fakt ten wyjdzie na jaw dopiero podczas użytkowania, gdy koc nie wykaże swoich wyjątkowych właściwości, nie tylko wiosną, ale przez cały rok.

Alpaka to nie lama!

Czy spotkałeś się z określeniem „koc z wełny lama alpaka”? My niejednokrotnie. I spieszymy z wyjaśnieniem. Zarówno lamy, jak i alpaki pochodzą z Peru, ale – trzeba to zaznaczyć – to dwa różne gatunki zwierząt. Różnią się fizycznie i genetycznie – lamy są większe, a ich wełna ma grubą strukturę. Alpaki są mniejsze i posiadają delikatną, miękką i gładką wełnę, która idealnie sprawdza się w produkcji luksusowych koców. Nie ma natomiast zwierzęcia o nazwie „lama alpaka”. Tego rodzaju zbitki wyrazowe stosują producenci, którzy nie mają pełnej wiedzy o materiale, z którego wykonują swoje produkty.

Lekki, cienki, miękki i delikatny koc z alpaki.

To cztery cechy, które charakteryzujące koce z alpaki – są lekkie, cienkie, delikatne i miękkie. Choć może się zdarzyć, że przy zakupie koc z alpaki sprawi wrażenie mniej miękkiego, niż np. ten z kaszmiru. Oznacza to, że wyrób jest świeży – włókna alpaki są bardziej teksturowane. Z czasem jednak koc z alpaki nabierze miękkości i puszystości.

czerwony koc z alpaki na wiosne

Najbardziej ekskluzywna odmiana wełny alpaka –„baby alpaka’.

Wełna alpaka to ogólna nazwa na wszystkie rodzaje wełny pochodzącej od alpak. Jednak tą najbardziej docenianą i pożądaną na całym świecie jest włókno pochodzące z pierwszego strzyżenia młodych alpak nazywane „baby alpaka”. Pozyskuje się je głównie z szyi i karku około rocznych osobników. Wełna „baby alpaka” wyróżnia się miękkością, lekkością i właściwościami termoregulacyjnymi.

Wiosna sezonem na koc z alpaki.

Jak widzisz wełna z alpaki to materiał wyjątkowy pod wieloma względami. Nadaje kocom cech, dzięki którym te sprawdzają się świetnie przez cały rok, także wiosną. Szczególnie ceni się ich właściwości termoregulacyjne i higroskopowe – koce z alpaki ogrzeją zimą, ale nie dopuszczą do przegrzania w cieplejsze dni. Są przy tym cienkie, lekkie i delikatne i świetnie wyglądają – będą luksusowym dodatkiem do wnętrza Twojego domu. Jednak, by w pełni cieszyć się z dobroci, które oferują koce z alpaki, musisz szukać mądrze. Wybieraj specjalizujących się w produkcji koców z alpaki producentów, uważnie czytaj informacje i składy na metkach i wybieraj koce bez domieszek.